Pielęgnacja drzewka bananowego wewnątrz domu
21 marca 2021Bananowiec w domu? Właśnie tak. Jeśli nie masz szczęścia mieszkać w ciepłym regionie, gdzie można uprawiać tę tropikalną roślinę na zewnątrz, to dlaczego nie wyhodować bananowca domowego (Musa oriana). Z wystarczającą ilością światła i wody, bananowiec w pomieszczeniu jest doskonałą rośliną domową.
Bananowiec domowy oferuje ciekawe ulistnienie i białe kwiaty wyrastające z purpurowych pąków. Należy pamiętać, że podczas gdy niektóre odmiany bananowców produkują jadalne owoce, inne nie – Musa basjoo. W związku z tym, upewnij się, że znajdziesz typ bananowca idealnego do wewnątrz, i że będzie on dostosowany do Twoich potrzeb.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dbać o bananowca wewnątrz domu.
Jak uprawiać banany wewnątrz?
Ponieważ bananowiec domowy może osiągnąć dość duże rozmiary, można zdecydować się na uprawę odmiany karłowatej. Mimo to potrzebny będzie duży pojemnik, który jest wystarczająco głęboki, aby pomieścić wszystkie korzenie. Powinien on również zapewniać odpowiedni drenaż.
Podobnie jak bananowce uprawiane na zewnątrz, bananowce uprawiane w pomieszczeniach wymagają bogatej, próchnicznej i dobrze przepuszczalnej gleby oraz dużej ilości światła słonecznego. W przypadku większości odmian bananowce w pomieszczeniach wymagają jasnego światła przez około 12 godzin. Należy jednak chronić bananowce przed zbyt wysoką temperaturą, aby zapobiec poparzeniu. Bananowce najlepiej radzą sobie także w glebie o pH między 5,5 a 7,0. Kłącze bananowca należy sadzić pionowo i upewnić się, że korzenie są dobrze przykryte ziemią.
Pielęgnacja drzewka bananowego
Bananowce domowe wymagają częstego nawożenia, zwłaszcza podczas ich aktywnego wzrostu w ciepłe dni. Dlatego co miesiąc należy podawać im zrównoważony nawóz rozpuszczalny. Stosuj go równomiernie w całym pojemniku.
Rośliny te lubią również gorące i wilgotne warunki. Bananowce w pomieszczeniach wymagają ciepłych temperatur; idealne są nocne około 19 C. i dzienne w granicach 26 C.
Bananowiec domowy potrzebuje więcej wody niż bananowiec uprawiany na zewnątrz, ale nie powinien nigdy stać w wodzie, co nieuchronnie prowadzi do gnicia korzeni. Pozwól roślinie trochę przeschnąć między kolejnymi podlewaniami. Zamgławianie liści pomoże utrzymać je nawodnione i szczęśliwe. Dodatkowo, bananowiec wewnętrzny powinien mieć liście wytarte od czasu do czasu wilgotną szmatką lub gąbką, aby zebrać nagromadzony kurz.
Bananowce uprawiane w pomieszczeniach mogą spędzać lato na zewnątrz w cieplejszych regionach. Należy je jednak chronić przed wiatrem i zimnem. Należy zadbać o aklimatyzację roślin zarówno przed przeniesieniem ich z powrotem do środka, gdy się ochłodzi, jak i tuż po wystawieniu ich na zewnątrz w ciepłe dni. Aby ułatwić przenoszenie roślin, należy użyć platform rolkowych.
Jeśli już zabieracie się za próbę hodowania bananowca w domu w pojemniku to szczególną uwagę zwróćcie na wybraną doniczkę. Bananowce mają mocno rozwinięty system korzeniowy, dlatego potrzebują sporo przestrzeni.
Szukając reklamy wybierz billboardy wroclaw – u mnie się sprawdzili.
Zbyt duża wilgoć w pomieszczeniu sprawi, że bananowiec zostanie zaatakowany przez zgniliznę. Zadbaj o właściwą wilgotność z https://osuszaniebudynku.com/rzeszow/
19 stopni Celsiusza dla bananowca? W naszym klimacie to wykonalne, ale i tak podejrzewam, że nic z tego nie będzie ;/
https://jedmar.pl – narzędzia dla każdego