Seler

Seler

21 września 2021 Wyłączono przez Przybyła

Seler może przysporzyć ogrodnikowi kilku problemów niespotykanych w uprawie większości innych warzyw ogrodowych. Jednak możliwość posiadania tego pysznego warzywa do połowy lata lub do zakończenia sezonu wakacyjnego będzie godziwą zapłatą za dodatkową troskę nad ogrodem.

Seler powinien być uprawiany w pomieszczeniach, w których panuje odpowiednia temperatura wzrostu. Najbardziej zadowalająca temperatura waha się od 21 do 24 stopni Celsjusza. Temperatura nie powinna być także niższa niż 15 stopni Celsjusza przez dłuższy okres czasu. W takim przypadku roślina szybko więdnie zaraz po jej osadzeniu w ziemi. Nasiona selera powinny być wysiewane około dziesięciu tygodni przed innymi sadzonkami, które mają być osadzone w ogrodzie.

Rośliny można hodować z nasion wysiewanych w małych pudełkach, które można następnie łatwo pielęgnować w domu. Ponieważ nasiona są małe i wolno kiełkują, to nie powinny one być przykrywane ziemią więcej niż na jedną trzecią objętości ziemi w doniczce. Nie można także dopuścić do wyschnięcia ziemi przed kiełkowaniem. Gdy sadzonki osiągną wysokość około 3 centymetrów lub zauważymy pierwsze liście, to należy je przesadzić w inne miejsce w rozstawie co najmniej 5 centymetrów w każdym kierunku. Taka odległość pozwala na stworzenie dogodnych warunków.

Seler nie jest przystosowany do uprawy na gruntach suchych, chyba że gleba jest wyjątkowo dobrze zaopatrzona w wilgoć. Ponieważ tak wiele zależy od charakteru gleby, nie można ustanowić twardych i jednolitych zasad nawadniania. Zawsze należy stosować wystarczającą ilość wody w celu utrzymania stałego wzrostu rośliny.

Odmiany selera

Golden Self Blanching to najpopularniejsza odmiana w kulturze domowej. Jest to jedna z najwcześniejszych, a także jedna z najlepszych odmian smakowych. Rośliny te osiągają średnią wysokość, są krępe i zwarte. Liście ma jasno zielone, a łodygi mocne o delikatnym orzechowym smaku. Wysoki szczep ma nieco dłuższe łodygi liściowe niż starsze szczepy karła, ale osiągają przez to mniejszą średnicę i nieco wcześniej dojrzewają.

Golden Plume  to kolejna doskonała wczesna odmiana przypominająca wyglądem i właściwościami Golden Self Blanching, jednak dojrzewa od pięciu do siedmiu dni wcześniej.

Easy Blanching to znakomita odmiana wczesna. Jest nieco wyższa niż Golden Self Blanching, ale dojrzewa około dwa tygodnie później.