Piwonie – pielęgnacja i odmiany

Piwonie – pielęgnacja i odmiany

26 kwietnia 2020 Wyłączono przez Przybyła

Piwonie słyną z dużych, kolorowych, miseczkowych, okrągłych kwiatów i ciemnozielonych liści. Raz powstałe, te piękności są jednymi z najdłużej żyjących i najbardziej niezawodnych roślin ogrodowych.

O piwoniach

Odmiany piwonii o ogromnych, podwójnych kwiatach będą centralnym punktem ogrodu, gdy zakwitną na początku lata. Rodzaje jednokwiatowe są bardziej subtelne i dobrze łączą się z innymi bylinami. Kolory kwiatów to różowy, czerwony, biały i żółty, a rośliny rosną od 60 do 90 centymetrów wysokości, w zależności od odmiany. Piwonie są atrakcyjne jako niskie żywopłoty. Mogą jednak dojrzewać nawet do 3 lat i nie sprawdzają się dobrze w gorącym klimacie letnim.

Cechy szczególne piwonii

Łatwa pielęgnacja

Pachnące kwiaty

Świetnie nadaje się na kwiaty cięte

Wybór miejsca do uprawy piwonii

Wybierz miejsce z silnym nasłonecznieniem i wilgotną, dobrze odsączoną glebą.

Pielęgnacja bieżąca piwonii

Każdej wiosny nałożyć cienką warstwę kompostu, a potem 5-cio centymetrową warstwę ściółki, aby zachować nawilżenie i zwalczyć chwasty. Latem podlewać rośliny, jeśli opady deszczu są mniejsze niż 3 centymetry na tydzień. Po wystąpieniu pierwszych mrozów należy przyciąć łodygi do wysokości 3 centymetrów nad linią gleby. Pierwszą zimę, po zamarznięciu gruntu, należy nałożyć 15-sto centymetrową warstwę ochronną mulczu, aby nie dopuścić do obciążenia korzeni przez naprzemienne zamarzanie i rozmrażanie. Po założeniu piwonii, coroczne mulczowanie zimowe nie jest konieczne. Wiosną należy usunąć tę ściółkę ochronną.

Instrukcja sadzenia piwonii

Piwonie sadzone w pojemnikach na wiosnę lub na jesień należy rozmieszczać w odstępach od 5 do 10 centymetrów. Przygotować rabadę za pomocą widelca lub rumpla ogrodowego do spulchnienia gleby na głębokość od 25 do 40 centymetrów, a następnie wymieszać w 10-cio centymetrowej warstwie kompostu. Wykopać dołek o średnicy dwukrotnie większej od średnicy doniczki, w której znajduje się roślina. Ostrożnie wyjąć roślinę z pojemnika i umieścić ją w otworze tak, aby wierzchołek bryły korzeniowej był równy z powierzchnią gleby. Ostrożnie wypełnij przestrzeń wokół bryły korzeniowej i delikatnie utwardzaj glebę. Dokładnie podlewaj. Późnym latem lub jesienią sadzimy piwonie o nagich korzeniach, ukorzeniając je tak, aby pąki znajdowały się nie więcej niż 5 centymetrów pod powierzchnią gleby. Jeśli posadzimy je głębiej, mogą nie zakwitnąć.