Piwonie – pielęgnacja i odmiany

Piwonie słyną z dużych, kolorowych, miseczkowych, okrągłych kwiatów i ciemnozielonych liści. Raz powstałe, te piękności są jednymi z najdłużej żyjących i najbardziej niezawodnych roślin ogrodowych.

O piwoniach

Odmiany piwonii o ogromnych, podwójnych kwiatach będą centralnym punktem ogrodu, gdy zakwitną na początku lata. Rodzaje jednokwiatowe są bardziej subtelne i dobrze łączą się z innymi bylinami. Kolory kwiatów to różowy, czerwony, biały i żółty, a rośliny rosną od 60 do 90 centymetrów wysokości, w zależności od odmiany. Piwonie są atrakcyjne jako niskie żywopłoty. Mogą jednak dojrzewać nawet do 3 lat i nie sprawdzają się dobrze w gorącym klimacie letnim.

Cechy szczególne piwonii

Łatwa pielęgnacja

Pachnące kwiaty

Świetnie nadaje się na kwiaty cięte

Wybór miejsca do uprawy piwonii

Wybierz miejsce z silnym nasłonecznieniem i wilgotną, dobrze odsączoną glebą.

Pielęgnacja bieżąca piwonii

Każdej wiosny nałożyć cienką warstwę kompostu, a potem 5-cio centymetrową warstwę ściółki, aby zachować nawilżenie i zwalczyć chwasty. Latem podlewać rośliny, jeśli opady deszczu są mniejsze niż 3 centymetry na tydzień. Po wystąpieniu pierwszych mrozów należy przyciąć łodygi do wysokości 3 centymetrów nad linią gleby. Pierwszą zimę, po zamarznięciu gruntu, należy nałożyć 15-sto centymetrową warstwę ochronną mulczu, aby nie dopuścić do obciążenia korzeni przez naprzemienne zamarzanie i rozmrażanie. Po założeniu piwonii, coroczne mulczowanie zimowe nie jest konieczne. Wiosną należy usunąć tę ściółkę ochronną.

Instrukcja sadzenia piwonii

Piwonie sadzone w pojemnikach na wiosnę lub na jesień należy rozmieszczać w odstępach od 5 do 10 centymetrów. Przygotować rabadę za pomocą widelca lub rumpla ogrodowego do spulchnienia gleby na głębokość od 25 do 40 centymetrów, a następnie wymieszać w 10-cio centymetrowej warstwie kompostu. Wykopać dołek o średnicy dwukrotnie większej od średnicy doniczki, w której znajduje się roślina. Ostrożnie wyjąć roślinę z pojemnika i umieścić ją w otworze tak, aby wierzchołek bryły korzeniowej był równy z powierzchnią gleby. Ostrożnie wypełnij przestrzeń wokół bryły korzeniowej i delikatnie utwardzaj glebę. Dokładnie podlewaj. Późnym latem lub jesienią sadzimy piwonie o nagich korzeniach, ukorzeniając je tak, aby pąki znajdowały się nie więcej niż 5 centymetrów pod powierzchnią gleby. Jeśli posadzimy je głębiej, mogą nie zakwitnąć.

2 thoughts on “Piwonie – pielęgnacja i odmiany

  1. Nie wyobrażam sobie nie mieć piwonii w ogrodzie, z pewnością wiele osób ma to samo zdanie. Obok róż i dalii to najpiękniejsze kwiaty!

    Czasem potrzeby jest operat dendrologiczny, więc zapraszam.

Comments are closed.

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie:

kiedy przesadzać piwonie? kiedy obcinać piwonie? kiedy przesadzamy piwonie? piwonie na balkonie? kiedy przesadzić piwonie? piwonie kiedy przesadzać? kiedy ścinać piwonie? jak przesadzać piwonie? jak przesadzić piwonie? kiedy obcinamy piwonie? kiedy przesadza się piwonie? czym nawozić piwonie? kiedy przyciąć piwonie? kiedy obcinać liście piwonii? kiedy sadzi się piwonie? jak rozsadzić piwonie? kiedy ścinać liście piwonii? kiedy przesadzać piwonie w inne miejsce? zielone pogotowie piwonie? kiedy nawozić piwonie? kiedy się przesadza piwonie? jakim nawozem zasilać piwonie? piwonie na zime? piwonie jesienią? jak rozmnażać piwonie? kiedy się sadzi piwonie? jak nawozić piwonie? piwonie w lipcu? piwonie w maju? ścinanie piwonii? czym zasilać piwonie? piwonie w kwietniu? kiedy obcinamy liście piwonii? roślina ozdobna piwonia? bylina ozdobna piwonia?