Jak uprawiać tajskie drzewa bananowe?

Jak uprawiać tajskie drzewa bananowe?

21 kwietnia 2020 Wyłączono przez Przybyła

W Tajlandii banany są wszędzie i są synonimem regionu tropikalnego, w którym kwitną. Jeśli pragniesz wprowadzić do swojego otoczenia bardziej tropikalny wygląd, spróbuj uprawiać tajskie banany. Czym są tajlandzkie banany? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uprawiać tajskie drzewa bananowe i jak dbać o tajskie banany.

Czym są tajlandzkie banany?

Owoce bananów tajlandzkich pochodzą z roślin czarnego banana z Musa. Te wytrzymałe drzewa bananowe dorastają do około 6 metrów wysokości. Roślina początkowo ma kolor zielony, ale po kilku miesiącach pień i ogonki zmieniają kolor z ciemnobrązowego na czarny. Mogą być one uprawiane w strefach od 7 do 11. Ta odmiana jest nie tylko odporna na zimno, ale także na choroby i wiatr.

Rozwój bananów nie jest niczym innym jak zjawiskiem niesamowitym. Ta tropikalna roślina zielna rośnie z podziemnego kłącza i składa się z pnia zbudowanego z warstw osłonek liści. Kwiaty bananowca pojawiają się w grupach zwanych “rękami” wzdłuż łodygi rośliny. Są one pokryte purpurowymi przylistkami, które zwijają się i opadają w miarę rozwoju łodygi owocu. Jako pierwsze pojawiają się żeńskie kwiaty, które rozwijają się w tajlandzkie owoce banana, małe i podobne do plantanów, ale słodsze.

Jak uprawiać tajskie drzewa bananowe?

Rośliny bananowca tajskiego należy sadzić w dobrze odwodnionej, wilgotnej, bogatej w substancje organiczne glebie. Banany tajlandzkie uprawia się w ciągu 12 godzin lub więcej w jasnym świetle. To znaczy, nowe rośliny mogą być podatne na spalanie liści, więc stopniowo zaaklimatyzować roślinę do coraz większej ilości światła słonecznego w ciągu tygodnia lub dwóch przed sadzeniem.

Temperatury nocne powinny wynosić około 19 stopni C., a w ciągu dnia temperatury powinny osiągać od 27 do 29 stopni C.. W chłodniejszym klimacie, w zimie należy wprowadzić rośliny do pomieszczeń. Usuń liście i przechowuj tylko kłącza niepodlepione w ogrzewanym miejscu, aby móc je przezimować. Możesz też wykopać małe odrostki z rośliny macierzystej i umieścić je w doniczce na czas przezimowania w pomieszczeniu.

Banany tajlandzkie mogą być uprawiane w strefie od 9 do 11. W przypadku uprawy bananów tajskich na zewnątrz, rośliny powinny być oddalone od siebie o około 10 cm. W ciągu kilku tygodni duże liście sprawią, że poczujesz się jak w tropikach i zapewnią powitalny cień podczas cieplejszych miesięcy.

Jeśli chcesz uprawiać banany w pojemniku, pamiętaj, że im luźniejsze korzenie, tym wyższa i zdrowsza roślina. Zacznij od pojemnika o głębokości co najmniej 30 cm. i szerokości 46-61 cm. Rośliny uprawiane na patio najlepiej sprawdzają się w strefach od 4 do 11 i dobrze rozwijają się przez całe lato, ale potem muszą być przeniesione do pomieszczeń przed mrozem i przezimowane.

Jak dbać o tajskie banany?

Banany są roślinami ciężkimi i powinny być karmione nawozem organicznym o wysokiej zawartości azotu. Należy nawozić oszczędnie, w odległości co najmniej 15 cm. od podstawy rośliny, trzy razy w roku z nawozem o powolnym uwalnianiu. Nie należy podlewać rośliny bananowca. Gnicie korzeni z zimnej, mokrej ziemi łatwo zabije roślinę.

Gdy roślina zaowocuje, należy odciąć roślinę macierzystą na poziomie gruntu lub w jego pobliżu. Po wyrośnięciu nie będzie już kwitnąć ani owocować, a wtedy zgnije w glebie lub może zostać usunięta, pocięta i dodana do kompostu.