Przyczyny małej ilości jagód na winorośli

Przyczyny małej ilości jagód na winorośli

19 września 2021 Wyłączono przez Przybyła

Żurawina jest wspaniałą rośliną gruntową, może również przynosić obfite zbiory owoców. Jeden kilogram owoców na każde 1,5 m. kwadratowych jest uznawane za dobry plon. Jeśli rośliny żurawiny nie produkują zbyt wielu jagód lub produkują ich mało, istnieje kilka przyczyn, które należy rozważyć.

Dlaczego moja żurawina nie ma owoców?

Winorośl żurawinowa bez owoców może być po prostu za młoda. Rośliny żurawiny są najczęściej dostępne w sprzedaży w dwóch formach: jednoroczne ukorzenione sadzonki i trzy lub czteroletnie rośliny. Jeśli posadzisz sadzonki, będziesz musiał poczekać około trzech do czterech lat, aby uzyskać owoce. Jeśli przesadzisz starsze rośliny do swojego ogrodu, w tym samym roku możesz otrzymać niewielką ilość owoców, a do trzeciego roku powinieneś otrzymać pełne zbiory.

Drugą istotną sprawą jest liczba słupków. Gdy żurawina zostanie posadzona po raz pierwszy, wyprodukuje ciągnące się pnącza, które pomogą roślinie pokryć ziemię. Następnie, po dwóch lub trzech latach, sadzonki zaczną produkować pionowe pędy. Kwiaty i owoce pojawiają się na tych „słupkach”, więc z większą ich liczbą – do 150 słupków na 1 m. kwadratowy – otrzymasz więcej owoców.

Trzecim potencjalnym powodem braku owoców na pnączu żurawiny jest słabe zapylenie żurawiny. Za zapylanie żurawiny odpowiedzialne są pszczoły, w tym pszczoły miodne, trzmiele i inne dzikie pszczoły. Żurawina nie jest ulubionym kwiatem pszczół, ponieważ zawiera mniej nektaru niż wiele innych, dlatego też potrzebna jest większa populacja pszczół niż dla bardziej atrakcyjnych roślin. Wynajem ula to dobry pomysł na duże plantacje.

Co zrobić dla żurawiny nieowocującej?

Żurawina bez owoców może wymagać większego zapylenia. Jeśli rośliny produkują kwiaty, ale mało owoców, być może trzeba będzie przyciągnąć więcej owadów zapylających do ogrodu. Nawóz azotowy zachęci żurawinę do produkcji biegaczy kosztem wzrostu pionowego. Żurawiny są przystosowane do miejsc o niskiej żyzności i zazwyczaj nie potrzebują nawozu przez kilka lat lub dłużej. Należy unikać nawożenia azotem w pierwszych dwóch latach, a po drugim roku odżywiać je niewielkimi ilościami azotu tylko wtedy, gdy bieżniki nie wydają się skutecznie pokrywać podłoża. Starsze żurawiny mogą ostatecznie potrzebować zastrzyku z płynnego nawozu. Jeśli pozostawimy je w spokoju, żurawina będzie się dalej rozwijać, produkując więcej biegaczy i mniej słupków. Jeśli nie masz owoców na pnączu żurawiny, spróbuj przyciąć część biegaczy wokół krawędzi. Ten zabieg zachęci rośliny do osiedlenia się i wyprodukowania większej ilości słupków, a co za tym idzie, większej ilości owoców. Czasami warunki, które sprawiają, że żurawina nie wydaje owoców, wymykają się spod kontroli. Każdy słupek powinien mieć od 3 do 5 kwiatów. Pionki z kilkoma kwiatami lub bez nich są oznaką, że ciężka pogoda od wiosny do jesieni niszczy pąki kwiatowe. W takim przypadku, produkcja powinna wrócić na właściwą drogę w następnym roku.