Dalie – pielęgnacja i odmiany

Dalie – pielęgnacja i odmiany

26 kwietnia 2020 Wyłączono przez Przybyła

Dalie są szybko rosnącymi, lubiącymi ciepło roślinami, które wytwarzają obfite kwiaty na mocnych łodygach. Istnieją setki odmian o kwiatach w szerokiej gamie rozmiarów, kolorów i kształtów.

Cechy szczególne dalii

Odpowiednie dla kwiatów ciętych

Wybór miejsca do uprawy dalii

Wybierz miejsce z pełnym słońcem i dobrze osuszoną glebą. Odmiany wysokie i wielkokwiatowe powinny być osłonięte przed silnymi wiatrami. Dalie dobrze przystosowują się do uprawy w pojemnikach.

Instrukcja sadzenia dali

Bulwy dalii należy sadzić na wiosnę, po tym jak minie całe zagrożenie mrozem, a gleba się ogrzeje. Przygotować rabatę ogrodową za pomocą widelca lub rumpla ogrodowego do spulchnienia gleby na głębokość od 25 do 40 centymetrów, a następnie wymieszać ją w 10-cio centymetrowej warstwie kompostu. Wykopać dołek około trzy razy głębszy niż średnica bulwy, zwykle między 10 a 20 centymetrów. Ustawić bulwę poziomo w otworze z pączkami skierowanymi do góry, przykryć ją ziemią i mocno docisnąć. Ustawić bulwy w odległości od 3 do 10 centymetrów i dokładnie podlewać.

Bieżąca pielęgnacja dali

Nanieść od 5 do 10 centymetrów mulczu wokół dalii, aby zatrzymać wilgoć i zwalczyć chwasty. Aby zmniejszyć wzrost odmian rosnących wysoko, należy przyciąć pędy tylne, gdy roślina ma około 30centymetrów. Dalie preferują stale wilgotną glebę, dlatego latem należy podlewać rośliny, gdy opady deszczu wynoszą mniej niż 3 centymetry tygodniowo. Usuń kwiaty w miarę ich zaniku. Jesienią, po tym jak mróz zabije liście, przycinaj rośliny do wysokości kilku centymetrów. Odczekaj kilka tygodni, aby bulwy mogły się wyleczyć, a następnie ostrożnie podnieś kępy, wyszczotkuj przylegającą ziemię i umieść je w pudełku wyłożonym tworzywem sztucznym wypełnionym mchem perlitowym lub torfowym, rozstawiając je tak, aby nie dotykały się. Pudełka należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze od 7 do 10 stopni Celsjusza. Wiosną należy je przesadzić, dzieląc duże kępki na sekcje, z których każda zawiera jeden lub więcej pączków.