Dlaczego drzewa bananowe umierają po owocowaniu?

Dlaczego drzewa bananowe umierają po owocowaniu?

21 kwietnia 2020 Wyłączono przez Przybyła

Drzewa bananowe to niesamowite rośliny, które rosną w zacisznym miejscu. Są to nie tylko piękne okazy tropikalne, ale większość z nich przynosi jadalne owoce bananowca. Jeśli kiedykolwiek widzieliście lub uprawialiście rośliny bananowe, to być może zauważyliście drzewa bananowe umierające po wydaniu owoców. Dlaczego drzewa bananowe umierają po owocowaniu? Czy może właśnie umierają po zbiorach?

Czy drzewa bananowe umierają po żniwach?

Prosta odpowiedź brzmi: tak. Drzewa bananowe umierają po zbiorach. Rośliny bananowe potrzebują około dziewięciu miesięcy, aby wyrosnąć i wyprodukować owoce bananowca, a następnie po zebraniu bananów obumierają. Brzmi to bardzo smutno, ale to nie jest cała prawda.

Powody, dla których drzewo bananowe umiera po zbiorze owoców

Drzewa bananowe składają się z soczystych “pseudostemów”, czyli cylindrycznych osłonek liściowych, które mogą osiągać wysokość od 6 do 7,5 m. Wyrastają one z kłącza.

Gdy roślina zaowocuje, umiera. Wtedy właśnie zaczynają rosnąć przyssawki, czyli młode rośliny bananowe, z okolic podstawy rośliny macierzystej. Wspomniany wyżej korzeń ma punkty wzrostu, które zmieniają się w nowe przyssawki. Przyssawki te można usunąć i przesadzić w celu wyhodowania nowych bananowców, a jeden lub dwa można pozostawić w miejsce rośliny macierzystej.

Tak więc widzisz, chociaż drzewo macierzyste obumiera, to prawie natychmiast zostaje zastąpione przez małe banany. Ponieważ rosną one z kłącza rośliny rodzicielskiej, będą takie same pod każdym względem. Jeśli twoje drzewo bananowe umiera po wydaniu owoców, nie martw się. W ciągu następnych dziewięciu miesięcy wszystkie małe drzewka bananowe będą rosły jak roślina macierzysta i będą gotowe, aby zaoferować Ci kolejną soczystą kiść bananów.