Róże – pielęgnacja i odmiany

Róże – pielęgnacja i odmiany

26 kwietnia 2020 Wyłączono przez Przybyła

Róże to krzewy z kolczastymi łodygami, pierzasto złożonymi liśćmi i ozdobnymi kwiatami, zwykle pachnącymi. Ta standardowa definicja nie oddaje uroku, który od wieków inspirował poetów, malarzy, rzeźbiarzy, architektów i projektantów. Róża może być najwybitniejszą rośliną w sztuce, wystroju i symbolice.

Róże uprawiane są od ponad 5000 lat i pochodzą wyłącznie z półkuli północnej: Europy, Ameryki Północnej, Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu. Uprawiano je jako rośliny ozdobne już w VI wieku p.n.e. w Chinach. W Europie zostały po raz pierwszy wyhodowane do użytku w perfumach i innych kosmetykach oraz jako środki zdrowotne, ale ich wartość ozdobną wkrótce uznano i doceniono.

Hodowla róż rozpoczęła się w Europie w XVII wieku. Większość OGR (Old Garden Roses) w tym czasie to kwitnące niegdyś krzewy w odcieniach bieli, różu lub czerwieni. Wprowadzenie coraz większej liczby gatunków róż oraz grup chińskich i herbacianych do praktyk hodowlanych spowodowało ponowne kwitnienie róż w każdym kolorze, ale w prawdziwym błękicie, z kwiatami o różnych kształtach i rozmiarach, w efekcie czego tysiące odmian spełniły wszelkie możliwe preferencje estetyczne.

O różach

Istnieje róże na każdą sytuację i potrzebę w ogrodzie, od pnączy do zdobienia kraty, poprzez miniatury do pojemników, aż po bukiety z długimi łopatkami. Ze względu na tę różnorodność ważne jest, aby wybierać ostrożnie. Jeśli szukasz znajomego krzewu róży rozważ herbaty hybrydowe, floribundy lub róże krzewiaste. Herbaty hybrydowe to wysokie róże o długich łodygach, idealne do cięcia. Floribundy są krótsze i kwitną bardziej swobodnie, ustawiając grona kwiatów, a nie pojedynczy kwiat na łodydze. Oba te elementy wymagają regularnej pielęgnacji dla uzyskania optymalnej jakości. Róże krzewiaste (czasami nazywane różami krajobrazowymi) z drugiej strony wymagają nieco mniej uwagi, łatwiej przystosowują się do szerszego zakresu warunków i oferują większą odporność na choroby.

Warunki uprawy róży

Idealnie byłoby, gdyby róże uprawiane były w miejscach nasłonecznionych i otwartych, z dobrą cyrkulacją powietrza u podstawy rośliny, w bogatej i dobrze drenowanej glebie. Niektóre róże, zwłaszcza stare i współczesne gatunki hybrydowe, tolerują pewien cień w każdej strefie, a nawet preferują cień w najcieplejszych rejonach.

Róże potrzebują od 5 do 10 centymetrów wody tygodniowo, aby się rozwijać. W suchym klimacie woda ta musi być dostarczana przez ogrodnika, i chociaż kiedyś odradzano podlewania napowietrznego, jest to logiczny wybór. Woda dostarczana przez ogrodnika jest uzupełnieniem deszczu, który spada z góry. Podlewanie napowietrzne utrzymuje liście i kwiaty w czystości, opóźnia mączniaka i odstrasza niektóre szkodniki.

Cechy szczególne róż

Pachnące

Dobre dla roślin ciętych

Opieka bieżąca róż

Każdej wiosny należy nakładać warstwę kompostu pod krzewami, a następnie pięciocentymetrową warstwę ściółki, aby zatrzymać wilgoć i zwalczyć chwasty, utrzymując ściółkę w odległości kilku centymetrów od pędów. Podlewać rośliny latem, jeśli opady deszczu wynoszą mniej niż 3 centymetry na tydzień. Techniki przycinania różnią się w zależności od rodzaju róży.

Wybór miejsca do uprawy róż

Wybierz miejsce z pełnym słońcem i dobrze osuszoną glebą.

Instrukcja sadzenia róż

Sadzić wczesną wiosną lub jesienią, w zależności od położenia ogrodu. Rośliny przestrzenne w odległości od 60 do 100 centymetrów, w zależności od odmiany. Przygotować rabatę ogrodową za pomocą widelca lub rumpla ogrodowego do spulchnienia gleby na głębokość od 30 do 40 centymetrów, a następnie wymieszać w od 5 do 10 centymetrowej warstwie kompostu. W regionach o mroźnych zimach należy sadzić róże szczepione tak, aby połączenie szczepione (które pojawia się jako wybrzuszenie u podstawy łodygi) znajdowało się od 3 do 5 centymetrów poniżej linii gleby. W rejonach ciepłych szczepienie powinno znajdować się kilka centymetrów powyżej linii gleby.

W przypadku roślin uprawianych w pojemnikach, należy wykopać otwór o średnicy dwukrotnie większej niż średnica doniczki, w której znajduje się roślina. Ostrożnie wyjmij roślinę z pojemnika i umieść ją w dołku. Ostrożnie wypełnij wokół bryły korzeniowej i delikatnie utwardzaj glebę. W przypadku róż o nagich korzeniach należy wykopać dołek o głębokości i szerokości od 30 do 45 centymetrów. Otwór powinien być na tyle duży, aby wszystkie korzenie mogły być rozłożone bez dotykania boków otworu. W środku dołka wykopać stożek z ziemią. Odciąć wszystkie połamane korzenie, a następnie umieścić różę w dołku, rozciągając korzenie wokół kopca gleby. Wypełnij otwór do połowy wypełniony ziemią i podlej go dobrze, aby osadzić glebę i wyeliminować kieszenie powietrzne. Niech woda odpłynie, a następnie dokładnie wypełnij pozostałą część dziury ziemią i wodą.