Co się dzieje z naszymi odpadami?

Co się dzieje z naszymi odpadami?

15 czerwca 2021 Wyłączono przez Przybyła

Każdego roku wyrzucamy do naszych pojemników na śmieci wiele ton odpadów a liczba ta rośnie z roku na rok, ponieważ wyrzucamy coraz więcej, a populacja wciąż się powiększa. Podczas gdy większość z nas zdaje sobie sprawę, że nasze śmieci muszą się gdzieś wylądować, niewiele osób poświęca czas na zastanowienie się, dokąd trafiają wszystkie te odpady i czy kiedykolwiek zabraknie nam miejsca na naszych rozrastających się wysypiskach.

Tak naprawdę istnieją tylko trzy metody postępowania z odpadami domowymi:

Recykling

Prawdopodobnie preferowaną i najbardziej przyjazną środowisku metodą radzenia sobie z odpadami i śmieciami jest ich recykling. Recykling to termin opisujący ponowne wykorzystanie materiałów, albo w ich oryginalnej postaci, albo poprzez ich rozbicie na surowce. Papier, szkło, metal i cała masa materiałów może być ponownie wykorzystana i poddana recyklingowi, co zmniejszyło ilość odpadów, które są po prostu wyrzucane na wysypiska. Wiele gospodarstw domowych posiada obecnie pojemniki na surowce wtórne, w których można segregować te przedmioty. Jednak nie wszystko, co wyrzucamy, może być poddane recyklingowi. Firma ze strony internetowej opróżnianie piwnic Warszawa zawsze stara się poddawać recyklingowi zebrane odpady.

Składowisko odpadów

Niestety większość tego, co wyrzucamy trafia na wysypiska śmieci. Składowisko to po prostu wysypisko, na którym przedmioty są składowane na stałe. Niektóre przedmioty na wysypiskach powoli ulegają rozkładowi, zwłaszcza odpady organiczne, ale wiele z tego, co jest wyrzucane na nasze wysypiska, może przetrwać przez lata.

Jednakże, nie wszystkie składowiska są złe. Gazy wytwarzane przez gnijące śmieci są obecnie wykorzystywane jako źródło energii, a wiele byłych wysypisk, mimo że nie nadają się do zabudowy, są często przekształcane w parki przyrody lub inne zielone miejsca.

Spalanie

Na obszarach, gdzie nie ma wystarczającej ilości miejsca, spalanie jest nadal regularnie stosowane w celu pozbycia się śmieci. Spalanie jest prawdopodobnie najbardziej szkodliwą dla środowiska metodą usuwania śmieci, ale na wielu obszarach nie ma zbyt dużego wyboru. Energia ze spalarni może być zbierana, więc nie zawsze jest to zła wiadomość, jeśli chodzi o spalanie śmieci.