Jak uprawiać czerwonego banana?

Jak uprawiać czerwonego banana?

21 kwietnia 2020 Wyłączono przez Przybyła

Istnieje wiele rodzajów bananów dostępnych dla domowych ogrodników, z których wiele produkuje obfite ilości owoców. Ale czy wiesz, że istnieją również różne rodzaje ozdobnych czerwonych bananów, uprawianych specjalnie dla ich atrakcyjnego czerwonego koloru liści? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych interesujących roślinach.

Czym jest czerwone drzewo bananowe?

Ozdobne czerwone drzewa bananowe należą do rodzaju Ensete albo Musa.

Ensete, znany również jako enset, jest ważną rośliną spożywczą w Etiopii i zarazem rośliną ozdobną uprawianą w wielu miejscach na świecie. Chociaż produkowane przez nie banany nie są jadalne, rośliny Ensete produkują żywność w postaci skrobiowego kłącza i skrobiowej podstawy łodygi.

Podobnie jak bardziej znane rośliny bananowe z rodzaju Musa, ten czerwono i zielonolistny gatunek banana jest wielkości drzewa, ale w rzeczywistości jest gigantyczną rośliną zielną. Jego pień jest nietkniętym “pseudostonem” z łodyg liściowych (ogonków liściowych), które rosną szczelnie splecione razem. W Etiopii włókna zebrane z pseudostemu są tradycyjnie wykorzystywane do produkcji mat i lin.

Ensete ventricosum jest jedną z kilku ozdobnych roślin bananowych dostępnych dla ogrodników w strefach od 9 do 11. Ulubioną odmianą o silnym czerwonym zabarwieniu jest “Maurelii”, która rośnie od 3,5 do 4,5 metra wysokości i od 2,5 do 3 metrów szerokości. Ta ozdobna, czerwona roślina bananowa stanowi piękny centralny element tropikalnego ogrodu lub podwórka. Można też znaleźć tę ozdobną roślinę oznaczoną jako czerwony banan abisyński (Ensete maurelii), który ma te same efektowne liście przeplatane burgungem.

Inne czerwonolistne banany ozdobne to Musa acuminata “Zebrina”, “Rojo” i “Siam Ruby”. Mogą one być lepszym wyborem dla bardzo wilgotnych miejsc.

Możliwe jest również uprawianie ozdobnych bananów w dużych doniczkach. W chłodniejszym klimacie – donice mogą być przeniesione na zewnątrz latem, a wewnątrz zimą, ale upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca dla rośliny przed rozpoczęciem tego zabiegu.

Jak uprawiać czerwonego banana?

Ensete najlepiej rośnie w stosunkowo suchym klimacie, podobnym do jego rodzimego siedliska na wyżynie wschodnioafrykańskiej. Nie toleruje mrozów i nie lubi wysokiej wilgotności. Jednak niektórzy ogrodnicy z powodzeniem uprawiają go nawet na terenach wilgotnych.

Na początku drzewa rosną wolniej niż drzewa bananowe Musa i mają żywotność od 3 do 10 lub więcej lat. Przy odrobinie cierpliwości możesz ujrzeć kwiat na swoim drzewie. Każda roślina kwitnie tylko raz, w pełnej dojrzałości, a następnie umiera.

Pielęgnacja czerwonych bananów polega na odpowiednim doborze miejsca, podlewaniu i nawożeniu. Drzewa te wymagają bogatej gleby z dużą ilością materii organicznej i częściowym lub pełnym nasłonecznieniem. Należy upewnić się, że gleba w miejscu sadzenia jest dobrze zdrenowana.

Podlewaj roślinę co tydzień, częściej w najcieplejszej części lata. Jest to szczególnie ważne w pierwszym sezonie po posadzeniu. Dobrze wykształcone rośliny mogą przetrwać suszę, ale nie będą wyglądać najlepiej bez odpowiedniej ilości wody. Wczesną wiosną należy nawozić roślinę kompostem lub zrównoważonym nawozem.