Lilie – pielęgnacja i odmiany

Lilie – pielęgnacja i odmiany

26 kwietnia 2020 Wyłączono przez Przybyła

Niewiele roślin wieloletnich jest tak wytrzymałych, szeroko przystosowanych i wszechstronnych jak lilie. A ponieważ dostępnych jest około 84 tysięcy odmian, to każdy właściciel ogrodu znajdzie odpowiednie dla siebie.

O liliach

Hodowcy roślin nadal rozszerzają paletę kolorów występujących w liliach. Obecnie można cieszyć się kwiatami koloru żółtego, pomarańczowego, czerwonego, białego i fioletowego. Coraz bardziej popularne są odmiany są odmiany o wielokolorowych kwiatach, często z kontrastowym „okiem” lub środkiem. Większość liliowców ma wyraźny, trwający od trzech do czterech tygodni okres kwitnienia od wczesnego do późnego lata, chociaż niektóre odmiany kwitną sporadycznie przez cały sezon. Większość liliowców kwitnie w ciągu dnia (dzienne), ale niektóre otwierają się wieczorem (nocne). Pojedyncze kwiaty utrzymują się tylko jeden dzień, ale nowe otwierają się codziennie na czas kwitnienia. Wysokość liści waha się od 30 do 120 centymetrów, w zależności od odmiany. Łodygi kwiatowe lub pędy na najwyższych odmianach mogą sięgać 180 centymetrów. Kwiaty są jadalne.

Cechy szczególne liliowców

Łatwa pielęgnacja / niskie koszty utrzymania

Łatwo się mnoży

Toleruje suchą glebę

Wybór miejsca do uprawy lilii jednodniowych

Wybierz miejsce z pełnym słońcem i dobrze osuszoną glebą. W miejscach z gorącym latem, lekki cień popołudniowy uchroni jaskrawo zabarwione kwiaty przed blaknięciem.

Instrukcja sadzenia lili

Sadzić na wiosnę rozstawiając rośliny w odległości od 30 do 90 centymetrów, w zależności od odmiany. Przygotować rabatę ogrodową za pomocą widelca lub rumpla ogrodowego do spulchnienia gleby na głębokość od 30 do 40 centymetrów, a następnie wymieszać w 5 do 10-centymetrowej warstwie kompostu. Wykopać dołek o średnicy dwukrotnie większej od średnicy doniczki, w której znajduje się roślina. Ostrożnie wyjąć roślinę z pojemnika i umieścić ją w otworze tak, aby wierzchołek bryły korzeniowej był równy z powierzchnią gleby. Ostrożnie wypełnij wokół bryły korzeniowej i delikatnie utwardzaj glebę. Dokładnie podlewać.

Opieka bieżąca lili

Każdej wiosny nakładać cienką warstwę kompostu, a następnie pięciocentymetrową warstwę mulczu, aby zatrzymać wilgoć i zwalczyć chwasty. Unikać nadmiernego nawożenia, ponieważ hamuje to produkcję kwiatów. Podlewać rośliny latem, jeśli opady deszczu są mniejsze niż 2 centymetry na tydzień. Codziennie usuwaj pojedyncze zużyte kwiaty i ścinaj łodygi kwiatów, gdy wszystkie przekwitną. Rośliny należy dzielić co trzy do czterech lat, ponieważ nowy wzrost rozpoczyna się wiosną, podnosząc rośliny i dzieląc je na kępy.