Spuszczel pospolity – gdzie żyje i jak się go pozbyć?

Spuszczel pospolity – gdzie żyje i jak się go pozbyć?

10 lipca 2021 Wyłączono przez Przybyła

Spuszczel pospolity uważany jest za najgroźniejszego szkodnika przetworzonego drzewa. Nic w tym dziwnego, ponieważ wykrycie tego pasożyta jest niezmiernie trudne, a intensywność jego żerowania znaczna.

Gdzie żyje spuszczel pospolity?

Otóż, spuszczel pospolity występuje nie tylko w Europie, ale też innych zakątkach świata, między innymi w Azji, Ameryce Północnej, oraz Afryce Południowej. U nas w Polsce możemy spotkać go na terenie całego kraju, zwłaszcza w starych elementach drewnianych oraz lasach. Przez większość swojego życia występuje jako larwa żerująca w drewnie i siejąca duże spustoszenie. Ten pasożyt żywi się wysuszonym drzewem iglastym wchodzącym bardzo często w skład konstrukcji domostw. Ich długotrwałe żerowanie może nawet doprowadzić do zawalenia się dachu.

Jak pozbyć się tego pasożyta?

Istnieje kilka metod pozwalających pozbyć się skutecznie spuszczela pospolitego. Najbardziej popularnym sposobem jest fumigacja, która polega na doszczelnieniu całej powierzchni domu i wprowadzeniu za pomocą pary, gazu, lub dymu fumigantów, które mają za zadanie usunięcie pasożyta. Druga metoda to żelowanie drewna za pomocą specjalnego preparatu do zwalczania szkodników. Kolejny sposób zbliżony do żelowania to iniekcja ciśnieniowa polegająca na nawierceniu belek z drewna i wpuszczeniu przez nie odpowiedniego preparatu. Istnieje również mniej inwazyjny sposób polegający na wygrzewaniu drewna mikrofalami, lecz jest to bardzo pracochłonne zajęcie.

Dlatego, jeżeli podejrzewacie, iż w Waszym domu mogą znajdować się te niepożyteczne szkodniki, powinniśmy jak najszybciej zareagować i przystąpić do próby ich wytępienia.