Kołatek domowy i spuszczel pospolity – najpopularniejsze szkodniki drewna

Kołatek domowy i spuszczel pospolity – najpopularniejsze szkodniki drewna

10 lipca 2021 Wyłączono przez Przybyła

Najpopularniejsze szkodniki drewna

Materiał, jakim jest drewno, często ulega atakom szkodników. Szkodniki drewna tzw. korniki wybierają najczęściej żerowanie na drzewach, jednak można je spotkać również w obrobionym drewnie. Tworzą one trwałe szkody wewnątrz konstrukcji dachowych, a także w podłogach, belkach, słupach podporowych i drewnianych ściankach. Meble również są dla nich dogodnym miejscem do żerowania. Poniżej przedstawimy wam najpopularniejsze szkodniki drewna.

Kołatek domowy

Jest jednym z najbardziej powszechnych i niebezpiecznych szkodników drewna. Ten owad z rzędu chrząszczy charakteryzuje się brunatnym, walcowatym lub owalnym ciałem o długości od 2 do 4mm. Średnia długość ich życia wynosi 30 dni, dlatego wytępienie ich jest nie lada wyzwaniem. Innym problemem jest fakt, że kołatki domowe są w stanie złożyć nawet do 150 jaj w okresie od maja do września. Czas wylęgu trwa od 15 do 30 dni. Młode larwy, tak jak dorosłe osobniki niszczą drewno. Atakują one część bielastą drewna oraz twardziel. Zazwyczaj preferują one drewno liściaste, jednak największym czynnikiem ich występowania jest odpowiednia wilgoć. Żerują one wewnątrz mebli, schodów, drewnianych ścian oraz więźb dachowych. Zaatakowane drewniane przedmioty na zewnątrz posiadają charakterystyczne otwory.

Kołatek domowy – szkodnik drewna. Skuteczne zwalczanie

Kołatek domowy – czyli co w drewnie piszczy?

Spuszczel pospolity

Jest to owad z rzędu chrząszczy charakteryzujący się długim, spłaszczonym ciałem oraz wydłużonymi czułkami. W zależności od płci osiągają one wielkość od 20 do 30mm. Samice spuszczela pospolitego są większe. Kolor jego ciała to przeważnie czerń, brąz lub kolor brunatny. Żyją one średnio od 14 do 25 dni. Zazwyczaj żerują one od czerwca do sierpnia, jednak w odpowiednich warunkach mogą to robić cały rok. Zazwyczaj można go spotkać w miejscach przechowywania drewna, w ramach drzwi i okien, w drewnianych altanach, tarasach czy schodach. W przeciwieństwie do kołatka domowego rzadko atakuje on meble oraz podłogi.