Ciecie sklejki – czym warto? Laser czy ploter CNC?

Ciecie sklejki – czym warto? Laser czy ploter CNC?

2 listopada 2021 Wyłączono przez Przybyła

Czym dokładnie jest sklejka i do czego służy?

Sklejka to materiał kompozytowy, czyli materiał o strukturze niejednorodnej, który sklejony jest z krzyżujących się bardzo cienkich warstw drewna. Sklejki wytwarzane są z różnych gatunków drzew, a więc w zależności od konkretnego drzewa, dana sklejka będzie się różnić od pozostałych. Niemniej jednak najczęstszym drzewem, który używa się do produkcji sklejek, jest brzoza, sosna czy olcha.

Dobrej jakości sklejka może służyć w meblarstwie np. do tworzenia mebli domowych czy biurowych, a także może być stosowana w budownictwie w różnych formach. Jedną z największych zalet sklejek jest niewątpliwie to, że można je bardzo łatwo modelować, a więc wyginać w taki sposób, aby przybierały taki kształt, jaki chcemy uzyskać podczas jej produkcji.

Czym najlepiej ciąć sklejkę? Laserem czy ploterem CNC?

Decydując się na cięcie sklejki laserem, możesz być pewny, że w ten sposób dokonasz dużej ilości serii produkcyjnych, ciesząc się zarazem jej wysoką dokładnością. Dlatego cięcie laserem jest rekomendowane dla osób, które potrzebują szybko i zarazem dokładnie otrzymać zaplanowany rezultat. Natomiast wybierając ploter CNC, możesz być pewny, że cięcie danej sklejki będzie również bardzo dokładne i będzie gwarancją nieprzepalonych krawędzi, jak to niestety bywa cięciem laserem. Z tego względu duża część ludzi decyduje się na cięcie ploterem CNC, gdyż podczas wytwarzania sklejek niezwykle bardzo istotne jest to, aby dana sklejka nie była w żaden sposób uszkodzona, gdyż uniemożliwi to dalszą produkcję.