Dlaczego drzewa bananowe umierają po owocowaniu?

Drzewa bananowe to niesamowite rośliny, które rosną w zacisznym miejscu. Są to nie tylko piękne okazy tropikalne, ale większość z nich przynosi jadalne owoce bananowca. Jeśli kiedykolwiek widzieliście lub uprawialiście rośliny bananowe, to być może zauważyliście drzewa bananowe umierające po wydaniu owoców. Dlaczego drzewa bananowe umierają po owocowaniu? Czy może właśnie umierają po zbiorach?

Czy drzewa bananowe umierają po żniwach?

Prosta odpowiedź brzmi: tak. Drzewa bananowe umierają po zbiorach. Rośliny bananowe potrzebują około dziewięciu miesięcy, aby wyrosnąć i wyprodukować owoce bananowca, a następnie po zebraniu bananów obumierają. Brzmi to bardzo smutno, ale to nie jest cała prawda.

Powody, dla których drzewo bananowe umiera po zbiorze owoców

Drzewa bananowe składają się z soczystych “pseudostemów”, czyli cylindrycznych osłonek liściowych, które mogą osiągać wysokość od 6 do 7,5 m. Wyrastają one z kłącza.

Gdy roślina zaowocuje, umiera. Wtedy właśnie zaczynają rosnąć przyssawki, czyli młode rośliny bananowe, z okolic podstawy rośliny macierzystej. Wspomniany wyżej korzeń ma punkty wzrostu, które zmieniają się w nowe przyssawki. Przyssawki te można usunąć i przesadzić w celu wyhodowania nowych bananowców, a jeden lub dwa można pozostawić w miejsce rośliny macierzystej.

Tak więc widzisz, chociaż drzewo macierzyste obumiera, to prawie natychmiast zostaje zastąpione przez małe banany. Ponieważ rosną one z kłącza rośliny rodzicielskiej, będą takie same pod każdym względem. Jeśli twoje drzewo bananowe umiera po wydaniu owoców, nie martw się. W ciągu następnych dziewięciu miesięcy wszystkie małe drzewka bananowe będą rosły jak roślina macierzysta i będą gotowe, aby zaoferować Ci kolejną soczystą kiść bananów.

Jak uprawiać tajskie drzewa bananowe?

W Tajlandii banany są wszędzie i są synonimem regionu tropikalnego, w którym kwitną. Jeśli pragniesz wprowadzić do swojego otoczenia bardziej tropikalny wygląd, spróbuj uprawiać tajskie banany. Czym są tajlandzkie banany? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uprawiać tajskie drzewa bananowe i jak dbać o tajskie banany.

Czym są tajlandzkie banany?

Owoce bananów tajlandzkich pochodzą z roślin czarnego banana z Musa. Te wytrzymałe drzewa bananowe dorastają do około 6 metrów wysokości. Roślina początkowo ma kolor zielony, ale po kilku miesiącach pień i ogonki zmieniają kolor z ciemnobrązowego na czarny. Mogą być one uprawiane w strefach od 7 do 11. Ta odmiana jest nie tylko odporna na zimno, ale także na choroby i wiatr.

Rozwój bananów nie jest niczym innym jak zjawiskiem niesamowitym. Ta tropikalna roślina zielna rośnie z podziemnego kłącza i składa się z pnia zbudowanego z warstw osłonek liści. Kwiaty bananowca pojawiają się w grupach zwanych “rękami” wzdłuż łodygi rośliny. Są one pokryte purpurowymi przylistkami, które zwijają się i opadają w miarę rozwoju łodygi owocu. Jako pierwsze pojawiają się żeńskie kwiaty, które rozwijają się w tajlandzkie owoce banana, małe i podobne do plantanów, ale słodsze.

Jak uprawiać tajskie drzewa bananowe?

Rośliny bananowca tajskiego należy sadzić w dobrze odwodnionej, wilgotnej, bogatej w substancje organiczne glebie. Banany tajlandzkie uprawia się w ciągu 12 godzin lub więcej w jasnym świetle. To znaczy, nowe rośliny mogą być podatne na spalanie liści, więc stopniowo zaaklimatyzować roślinę do coraz większej ilości światła słonecznego w ciągu tygodnia lub dwóch przed sadzeniem.

Temperatury nocne powinny wynosić około 19 stopni C., a w ciągu dnia temperatury powinny osiągać od 27 do 29 stopni C.. W chłodniejszym klimacie, w zimie należy wprowadzić rośliny do pomieszczeń. Usuń liście i przechowuj tylko kłącza niepodlepione w ogrzewanym miejscu, aby móc je przezimować. Możesz też wykopać małe odrostki z rośliny macierzystej i umieścić je w doniczce na czas przezimowania w pomieszczeniu.

Banany tajlandzkie mogą być uprawiane w strefie od 9 do 11. W przypadku uprawy bananów tajskich na zewnątrz, rośliny powinny być oddalone od siebie o około 10 cm. W ciągu kilku tygodni duże liście sprawią, że poczujesz się jak w tropikach i zapewnią powitalny cień podczas cieplejszych miesięcy.

Jeśli chcesz uprawiać banany w pojemniku, pamiętaj, że im luźniejsze korzenie, tym wyższa i zdrowsza roślina. Zacznij od pojemnika o głębokości co najmniej 30 cm. i szerokości 46-61 cm. Rośliny uprawiane na patio najlepiej sprawdzają się w strefach od 4 do 11 i dobrze rozwijają się przez całe lato, ale potem muszą być przeniesione do pomieszczeń przed mrozem i przezimowane.

Jak dbać o tajskie banany?

Banany są roślinami ciężkimi i powinny być karmione nawozem organicznym o wysokiej zawartości azotu. Należy nawozić oszczędnie, w odległości co najmniej 15 cm. od podstawy rośliny, trzy razy w roku z nawozem o powolnym uwalnianiu. Nie należy podlewać rośliny bananowca. Gnicie korzeni z zimnej, mokrej ziemi łatwo zabije roślinę.

Gdy roślina zaowocuje, należy odciąć roślinę macierzystą na poziomie gruntu lub w jego pobliżu. Po wyrośnięciu nie będzie już kwitnąć ani owocować, a wtedy zgnije w glebie lub może zostać usunięta, pocięta i dodana do kompostu.

Jak uprawiać czerwonego banana?

Istnieje wiele rodzajów bananów dostępnych dla domowych ogrodników, z których wiele produkuje obfite ilości owoców. Ale czy wiesz, że istnieją również różne rodzaje ozdobnych czerwonych bananów, uprawianych specjalnie dla ich atrakcyjnego czerwonego koloru liści? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych interesujących roślinach.

Czym jest czerwone drzewo bananowe?

Ozdobne czerwone drzewa bananowe należą do rodzaju Ensete albo Musa.

Ensete, znany również jako enset, jest ważną rośliną spożywczą w Etiopii i zarazem rośliną ozdobną uprawianą w wielu miejscach na świecie. Chociaż produkowane przez nie banany nie są jadalne, rośliny Ensete produkują żywność w postaci skrobiowego kłącza i skrobiowej podstawy łodygi.

Podobnie jak bardziej znane rośliny bananowe z rodzaju Musa, ten czerwono i zielonolistny gatunek banana jest wielkości drzewa, ale w rzeczywistości jest gigantyczną rośliną zielną. Jego pień jest nietkniętym “pseudostonem” z łodyg liściowych (ogonków liściowych), które rosną szczelnie splecione razem. W Etiopii włókna zebrane z pseudostemu są tradycyjnie wykorzystywane do produkcji mat i lin.

Ensete ventricosum jest jedną z kilku ozdobnych roślin bananowych dostępnych dla ogrodników w strefach od 9 do 11. Ulubioną odmianą o silnym czerwonym zabarwieniu jest “Maurelii”, która rośnie od 3,5 do 4,5 metra wysokości i od 2,5 do 3 metrów szerokości. Ta ozdobna, czerwona roślina bananowa stanowi piękny centralny element tropikalnego ogrodu lub podwórka. Można też znaleźć tę ozdobną roślinę oznaczoną jako czerwony banan abisyński (Ensete maurelii), który ma te same efektowne liście przeplatane burgungem.

Inne czerwonolistne banany ozdobne to Musa acuminata “Zebrina”, “Rojo” i “Siam Ruby”. Mogą one być lepszym wyborem dla bardzo wilgotnych miejsc.

Możliwe jest również uprawianie ozdobnych bananów w dużych doniczkach. W chłodniejszym klimacie – donice mogą być przeniesione na zewnątrz latem, a wewnątrz zimą, ale upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca dla rośliny przed rozpoczęciem tego zabiegu.

Jak uprawiać czerwonego banana?

Ensete najlepiej rośnie w stosunkowo suchym klimacie, podobnym do jego rodzimego siedliska na wyżynie wschodnioafrykańskiej. Nie toleruje mrozów i nie lubi wysokiej wilgotności. Jednak niektórzy ogrodnicy z powodzeniem uprawiają go nawet na terenach wilgotnych.

Na początku drzewa rosną wolniej niż drzewa bananowe Musa i mają żywotność od 3 do 10 lub więcej lat. Przy odrobinie cierpliwości możesz ujrzeć kwiat na swoim drzewie. Każda roślina kwitnie tylko raz, w pełnej dojrzałości, a następnie umiera.

Pielęgnacja czerwonych bananów polega na odpowiednim doborze miejsca, podlewaniu i nawożeniu. Drzewa te wymagają bogatej gleby z dużą ilością materii organicznej i częściowym lub pełnym nasłonecznieniem. Należy upewnić się, że gleba w miejscu sadzenia jest dobrze zdrenowana.

Podlewaj roślinę co tydzień, częściej w najcieplejszej części lata. Jest to szczególnie ważne w pierwszym sezonie po posadzeniu. Dobrze wykształcone rośliny mogą przetrwać suszę, ale nie będą wyglądać najlepiej bez odpowiedniej ilości wody. Wczesną wiosną należy nawozić roślinę kompostem lub zrównoważonym nawozem.